Rekordan broj trans sportaša natječe se za mjesta na Olimpijskim igrama u Tokiju

Najmanje osam transrodnih sportaša među brojnim je olimpijskim nadama koje se bore za mjesto za natjecanje na odgođenim igrama u Tokiju ovog ljeta. Do ovog trenutka, otvoreni trans sportaš nikada se nije natjecao na Olimpijskim igrama, a Tokio će to promijeniti. Nade potječu iz pet različitih zemalja i uključuju olimpijske veterinare koji ranije nisu bili, kao i perspektivne mlade natjecatelje.

Laurel Hubbard, dizačica utega s Novog Zelanda, već se kvalificirao za igre, čime je postala prva otvoreno trans sportašica koja je to učinila. Nekoliko drugih olimpijskih i paraolimpijskih sportaša nada se da će im se pridružiti u Tokiju, kao što je prvo izvijestila LGBTQ+ stranica s vijestima Izleti .

Dvije trans atletičarke također se žele kvalificirati za američki tim: Nikki Hiltz, nebinarna trkačica na 1500 metara, i CeCé Telfer, koja je bila prva otvoreno trans žena koja je osvojiti NCAA prvenstvo kada je 2019. pobijedila u Diviziji II na 400 metara s preponama. Hiltz, koji izašao kao nebinarni početkom ove godine, natjecat će se na suđenjima u Eugeneu, Oregon, sljedeći mjesec i završio na 5. mjestu u svojoj prvoj utrci sezone prije dva tjedna. Što se Telferove tiče, ona mora objaviti vrijeme za kvalifikacije za Olimpijske igre i natjecati se na suđenjima kako bi stigla u Tokio.

Svaki od ovih sportaša iskusio je netrpeljivost i transfobiju na svom putu prema potencijalnom stvaranju povijesti. Nakon Telferove povijesne pobjede prije dvije godine, ona bio je na meti konzervativnih trolova na internetu , dok je Hiltz objavljeno na Instagramu ranije ovog tjedna da su također dobili mržnju na internetu s obzirom na njihov spol. Rekli su da je negativnost usmjerena prema njima iscrpljivala energiju na stazi.

Instagram sadržaj

Ovaj sadržaj također se može pogledati na web stranici it potječe iz.

Quinn, igračica Nacionalne ženske nogometne lige, najvjerojatnije će se natjecati i u Tokiju. Godinama su bile članice kanadske ženske reprezentacije i prije toga osvojile brončanu medalju na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru 2016. izlazi kao nebinarni u objavi na Instagramu 2020. Quinn se također natjecala na Svjetskom prvenstvu 2019. prije nego što je javno otkrila svoj rodni identitet.

Tiffany Abreu, odbojkašica, nada se da će izborna komisija biti imenovana u brazilsku reprezentaciju. Abreu je bila prva trans žena koja je igra u brazilskoj ženskoj odbojkaškoj superligi , pridružio se ligi za sezonu 2017-18 i oborio rekord u jednoj utakmici.

Još jedna trans nada ima za cilj natjecanje u ekstremnim sportskim natjecanjima. Chelsea Wolfe, američka BMX sportašica, vjerojatno će biti imenovana zamjenicom za američku momčad, ali se nada da će se kvalificirati kao natjecateljica. Wolfe se natječe u disciplini freestyle koja će debitirati na Igrama u Tokiju.

Dizačica utega Laurel Hubbard u Aucklandu, Novi Zeland Sljedeće Olimpijske igre mogle bi predstavljati svog prvog trans sportaša Laurel Hubbard, 43, mogla bi ući u povijest. Pogledajte priču

Dva trans para-sportaša također bi mogla stići u Tokio. Jedan je Kanađanin Ness Murby, koji prošle godine izašao kao nebinarni a natječe se u bacanju diska i koplja. Murby je nastupio na igrama 2016. u Riju, gdje su zauzeli šesto mjesto. Druga je talijanska sprinterka Valentina Petrillo, čija vremena su je kvalificirala za mjesto u reprezentaciji. Izborna komisija je odlučila nju da predstavlja svoju zemlju. Prošle godine Petrillo osvojio tri zlatne medalje na Paraolimpijskim pokusima u Jesolu, u Italiji, a prethodno je prije tranzicije osvojila nacionalne naslove u muškoj diviziji.

Petrillo je rekla da je tranzicija dovela do nemilosrdnog pada njezinih vremena u odnosu na ono na čemu je bila prije HRT-a, ali je dodala da nije prešla kako bi pobijedila. Učinila sam to za sebe, rekla je Reuters prošle godine.

Nakon Igara u Tokiju, Međunarodni olimpijski odbor je očekuje se izmjena svojih pravila dopuštajući trans sportašima da se natječu, što bi moglo utjecati na neke od njih u budućnosti. No, bez obzira na budućnost trans natjecatelja, Igre u Tokiju bit će povijesne.

Prvobitno planiran za 2020. godinu, događaj je odgođen za ovo ljeto zbog globalne pandemije koronavirusa. Olimpijske igre u Tokiju trenutno bi se trebale održati od 23. srpnja do 8. kolovoza.